Велигденски концерт на Ансамблот за народни песни и игри на Македонија – ТАНЕЦ

На 20.04.2016 со почеток во 20:00ч. ќе се одржи традиционален велигденски концерт на Ансамблот на народни песни и игри на Македонија ТАНЕЦ во Битола! Билетите по цена од 100 денари…

Коментарите се исклучени на Велигденски концерт на Ансамблот за народни песни и игри на Македонија – ТАНЕЦ

Мала волшебна флејта (адаптирана опера за деца) МОБ

МОБ и ЦК Битола ви претставуваат: Македонската опера и балет со адаптираната опера за деца „Мала волшебна флејта“ ја продолжува практиката за музичка едукација на најмладата популација. Оваа претстава ќе…

Коментарите се исклучени на Мала волшебна флејта (адаптирана опера за деца) МОБ

Љубовници во ЦК Битола

„Љубовници“ е претстава за љубов направена со љубов. Во претставата играат Билјана Беличанец Алексиќ, Зоран Љутков, Драган Спасов-Дац и Маја Вељковиќ-Пановска, текстот и режијата се на Катерина Коцевска. Претставата ќе…

Коментарите се исклучени на Љубовници во ЦК Битола

Кармина Бурана

05.03.2016 / 20.00 ч. голема сала на ЦК Битола КАРМИНА БУРАНА (Концертна изведба) Музика: Карл Орф Диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Дејан Прошев Сценограф: Миодраг Табачки (Србија) Концерт мајстор: Верица Ламбевска…

Коментарите се исклучени на Кармина Бурана

14 часа (Современ балет)

24.11.2015 (вторник) 20.00 ч. 14 ЧАСА (Современ балет) Музика: Кирил Џајковски Кореографија и сценографско идејно решение: Игор Киров Режија и либрето: Наташа Поплавска Костимограф: Александар Ношпал Репетитори: проф. м-р Тања…

Коментарите се исклучени на 14 часа (Современ балет)

Фестивал на музика од светот Битола 2015

Во организација на НУ Центар за култура Битола на 05.11 и 06.11 ќе се одржи седмото издание на Фестивал на музика од светот. Оваа година дел од програмата повторно се…

Коментарите се исклучени на Фестивал на музика од светот Битола 2015

Концерт на “New York Gypsy All Stars”

Ви најавуваме СПЕКТАКЛ ! Бендот со светско реноме - New York Gypsy All Stars со концерт во Битола ! ЦК Битола, 29.09, 20.00 часот, влез 150 денари ! Влезниците се…

Коментарите се исклучени на Концерт на “New York Gypsy All Stars”

Концерт ” Шербет Љубојна “

Центарот за култура и Фестивалот " Илинденски денови " Ве покануваат на промоција на новиот проект: " Шербет Љубојна " ! ... во амбиент на кадифено префинет чалгиски звук, распослан…

Коментарите се исклучени на Концерт ” Шербет Љубојна “

Концерт на ФОЛТИН

Бидете дел од промотивниот концерт на новиот албум на Фолтин - " Пијан Славеј ", голема сала на ЦК Битола, 13.06.2015, почеток 21.00 часот. Влезници може да се набават на…

Коментарите се исклучени на Концерт на ФОЛТИН