Концерт на Ансамбл Македонија

Почитувани пријатели, со огромно задоволство Ве покануваме на целовечерниот концерт на Ансамблот МАКЕДОНИЈА кој ќе се одржи на 09.05.2018 во 20:00ч.  Ќе имате можност да проследите нови репертоарски содржини како…

Коментарите се исклучени на Концерт на Ансамбл Македонија

BROADWAY во Битола

Битолскиот камерен оркестар со нов концерт на 22.04.2018 во 20:00ч. На концертот ќе настапат солистите: Наде Талевска, Игор Узинов, Елена Петревска, Марија Груевска, Ана Гаштаровска. Влезниците ќе бидат пуштени во продажба…

Коментарите се исклучени на BROADWAY во Битола

Премиера на филмот „Бикини Мун“

Ве покануваме на битолската премиера на филмот „БИКИНИ МУН“ во режија на режисерот Милчо Манчевски. Оваа модерна мрачна бајка на Манчевски говори за искршениот идеал на модерното семејство, но и…

Коментарите се исклучени на Премиера на филмот „Бикини Мун“

Промоција на албумот „Извор“ на Каролина Гочева

На 27ми и 28ми март со почеток во 20:00ч во Центарот за култура ќе се одржат два концерти на Каролина Гочева за промоција на албумот "Извор". Во првиот дел ќе бидат изведени…

Коментарите се исклучени на Промоција на албумот „Извор“ на Каролина Гочева

John Williams Symphony

Спектакуларен настан на Камерниот оркестар на Битола во соработка со музичари од Македонската Филхармонија и Македонската Опера и Балет. Неповторлива изведба на најдобрите теми од филмовите: Star Wars, Superman, Indiana…

Коментарите се исклучени на John Williams Symphony

Концерт на Исмаил Лумановски класик трио

Откако го "кренаа на нозе" Истанбул, светски познатите музичари кои потекнуваат од Битола, кларинетистите Исмаил Лумановски и Игор Бакревски и пијанистката Марија Вршкова на 22.02.2018 во 20:00ч. со концерт и…

Коментарите се исклучени на Концерт на Исмаил Лумановски класик трио

Новогодишен концерт на солистите на операта

Ни претставува особено задоволство 2017 година да ја заокружиме со „Концерт на солистите на операта“ Центар за култура Битола 25.12.2017, Мала сала, 19.00 часот. Програма: 1. А.Дворжак - “Песна за…

Коментарите се исклучени на Новогодишен концерт на солистите на операта

Премиера на македонскиот филм Исцелител

Не го чекајте холивудскиот ремејк на филмот кој го предложи "Hollywood Reporter" и дојдете да го гледате оргиналот! Откако ја освои публиката по филмските фетсивали конечно следува и битолска премиера…

Коментарите се исклучени на Премиера на македонскиот филм Исцелител