Премиера на филмот „Бикини Мун“

Ве покануваме на битолската премиера на филмот „БИКИНИ МУН“ во режија на режисерот Милчо Манчевски. Оваа модерна мрачна бајка на Манчевски говори за искршениот идеал на модерното семејство, но и…

Коментарите се исклучени на Премиера на филмот „Бикини Мун“

Промоција на албумот „Извор“ на Каролина Гочева

На 27ми и 28ми март со почеток во 20:00ч во Центарот за култура ќе се одржат два концерти на Каролина Гочева за промоција на албумот "Извор". Во првиот дел ќе бидат изведени…

Коментарите се исклучени на Промоција на албумот „Извор“ на Каролина Гочева

John Williams Symphony

Спектакуларен настан на Камерниот оркестар на Битола во соработка со музичари од Македонската Филхармонија и Македонската Опера и Балет. Неповторлива изведба на најдобрите теми од филмовите: Star Wars, Superman, Indiana…

Коментарите се исклучени на John Williams Symphony

Концерт на Исмаил Лумановски класик трио

Откако го "кренаа на нозе" Истанбул, светски познатите музичари кои потекнуваат од Битола, кларинетистите Исмаил Лумановски и Игор Бакревски и пијанистката Марија Вршкова на 22.02.2018 во 20:00ч. со концерт и…

Коментарите се исклучени на Концерт на Исмаил Лумановски класик трио

Новогодишен концерт на солистите на операта

Ни претставува особено задоволство 2017 година да ја заокружиме со „Концерт на солистите на операта“ Центар за култура Битола 25.12.2017, Мала сала, 19.00 часот. Програма: 1. А.Дворжак - “Песна за…

Коментарите се исклучени на Новогодишен концерт на солистите на операта

Премиера на македонскиот филм Исцелител

Не го чекајте холивудскиот ремејк на филмот кој го предложи "Hollywood Reporter" и дојдете да го гледате оргиналот! Откако ја освои публиката по филмските фетсивали конечно следува и битолска премиера…

Коментарите се исклучени на Премиера на македонскиот филм Исцелител

Камерна опера ” Кирил Македонски” – Концерт на француска музика

Камерна опера " Кирил Македонски" - Битола и Н.У. Центар за култура - Битола, Ве покануваат на Гала оперски концерт на 12.12.2017 година , вторник во 18 часот (Голема сала).…

Коментарите се исклучени на Камерна опера ” Кирил Македонски” – Концерт на француска музика

Театарска претстава „Експеримент“

По одличниот минатонеделен прием од публиката, на претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ во Центар за Култура - Битола, следи претставата Експеримент, во режија на Јане Спасиќ…

Коментарите се исклучени на Театарска претстава „Експеримент“

Да го поздравиш и да ми го бациш

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ е документарна претстава, авторско дело на четворица актери и еден режисер. Ја раскажува приказната за растењето, носејќи соништа за себеостварување и соочување…

Коментарите се исклучени на Да го поздравиш и да ми го бациш