Интернационален фестивал на монодрама – 22 издание

На 22 јуни, ќе светнат сцените на Центарот за култура, Битолскиот Народен Театар, Бифе сцената и Сцената во Пациото при Завод и Музеј во Битола, и зад отворени врати ќе…

Коментарите се исклучени на Интернационален фестивал на монодрама – 22 издание

Одбележување на Денот на државноста на Хрватска – 12 јуни

По повод Денот на државноста на Р. Хрватска, традиционално како и секоја година така и оваа, друштвото Марко Марулиќ организира настан во Битола. Програма: 1.Промоција на книгата на македонскиот писател…

Коментарите се исклучени на Одбележување на Денот на државноста на Хрватска – 12 јуни

Покана за изложба – „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“

Почитувани, Ве покануваме да присуствувате на свеченото отворање на 46-та Државна изложба на детски ликовни творби на тема „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“ што ќе се одржи…

Коментарите се исклучени на Покана за изложба – „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“

Концерт на Езерки и 7/8 (седум осмини)

Езерки и 7/8 (седум осмини) се етно-состав кој работи во рамките на Хрватско- Македонското друштво во Загреб. Тие работаат во скоро непроменет состав веќе 24 години, под иницијатива на Лена…

Коментарите се исклучени на Концерт на Езерки и 7/8 (седум осмини)

ВАРДАРСКИ ПАСТУВИ

Вардарски Пастуви според Фул Монти од Симон Буве и Дамите бираат од Ентони Мекартен и Стивен Синклер и скопски урбани легенди Избор на музика, Превод, Адаптација и Режија: Синиша Евтимов…

Коментарите се исклучени на ВАРДАРСКИ ПАСТУВИ

ИЗЛОЖБА НА ПОЛСКАТА АМБАСАДА

Центар за култура Битола и Амбасадата на Република Полска Ве покануваат на изложбата: Борба и страдање. Полските граѓани за време на втората светска војна. Изложбата ќе биде поставена во Фоајето…

Коментарите се исклучени на ИЗЛОЖБА НА ПОЛСКАТА АМБАСАДА

ЛИБЕРТАНГО

ЛИБЕРТАНГО е приказна за создавањето и патот на тангото. Уличен танц што го достигнува пиедесталот на светската танц-сцена. Танго или танцот на страста, желбата, љубомората, љубовта, привлекувањето... Во почетокот на…

Коментарите се исклучени на ЛИБЕРТАНГО

Саем на книгата 2019

Ја продолжуваме традицијата на Саемот на книгата,каде на едно место се претставуваат најголем домашни издавачи но и издавачи од регионот и пошироко,што го прави овај саем атрактивен и чиј број…

Коментарите се исклучени на Саем на книгата 2019

Недела на македонски филм

Од 28 јануари до 03 февруари 2019 год. во малта сала на НУ Центар за култура Битола ќе се одржи филмската ревија НЕДЕЛА НА МАКЕДОНСКИ ФИЛМОВИ . Во овој филмски…

Коментарите се исклучени на Недела на македонски филм