„Пред некое време” – Тихомир Јанчовски

Промоција на книгата „Пред некое време" на авторот Тихомир Јанчовски– поет, професор, преведувач и колумнист. Центар за култура Битола  02.10.2021 18:00ч. Песните содржани во неа се теми за љубовта, пријателството…

Коментарите се исклучени на „Пред некое време” – Тихомир Јанчовски

Презентација на новиот систем за аплицирање проекти за идната година

Почитувани, На ден 24.09.2021 година - 12:30 часот, во просториите на НУЦК Битола ќе се оддржи презентација на новиот систем за аплицирање проекти за идната година. Презентацијата е со почеток…

Коментарите се исклучени на Презентација на новиот систем за аплицирање проекти за идната година

“Здивот на Ветрот“- Блашка Ми Ева

Од 24.09.2021 со почеток во 19:30 до 30.09.2021 можете да ја погеднете самостојна изложба “Здивот на Ветрот“- Блашка Ми Ева. “Здивот на ветрот“ е насловот на изложба на дела работени…

Коментарите се исклучени на “Здивот на Ветрот“- Блашка Ми Ева

„И покрај сè“, 42. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола овие денови ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм. Вечерва почнува 42.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ со традиционалното доделување на наградите…

Коментарите се исклучени на „И покрај сè“, 42. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“

СО ЉУБОВ ОД БИТОЛА 2021.

На 26.08.2021 на платото пред Центар за култура Битола ќе се одржа свеченото отварање на 9-тото по ред издание на изложбата СО ЉУБОВ ОД БИТОЛА 2021. Сите заинтересирани ќе имаат…

Коментарите се исклучени на СО ЉУБОВ ОД БИТОЛА 2021.

” Црвено или сино”

На 16ти август, 20:30ч., во Центарот на култура на Нова сцена ќе биде отворена изложбата " Црвено или сино" од уметникот Никола Славевски. НИКОЛА СЛАВЕВСКИ (1989, БИТОЛА, МАКЕДОНИЈА) Е ВИЗУЕЛЕН…

Коментарите се исклучени на ” Црвено или сино”

Интернационален фестивал на монодрама – 22 издание

На 22 јуни, ќе светнат сцените на Центарот за култура, Битолскиот Народен Театар, Бифе сцената и Сцената во Пациото при Завод и Музеј во Битола, и зад отворени врати ќе…

Коментарите се исклучени на Интернационален фестивал на монодрама – 22 издание

Одбележување на Денот на државноста на Хрватска – 12 јуни

По повод Денот на државноста на Р. Хрватска, традиционално како и секоја година така и оваа, друштвото Марко Марулиќ организира настан во Битола. Програма: 1.Промоција на книгата на македонскиот писател…

Коментарите се исклучени на Одбележување на Денот на државноста на Хрватска – 12 јуни

Покана за изложба – „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“

Почитувани, Ве покануваме да присуствувате на свеченото отворање на 46-та Државна изложба на детски ликовни творби на тема „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“ што ќе се одржи…

Коментарите се исклучени на Покана за изложба – „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“